Папілома і вагітність

Звичайно, перед плануванням вагітності жінка повинна пройти комплексне обстеження організму, яке також включає діагностику захворюваннь, що передаються статевим шляхом. Якщо у жінки виявлено ту чи іншу інфекцію статевих органів, її лікування необхідно завершити до вагітності. Особливо це стосується вірусних інфекцій, які часто виступають причиною вад розвитку та смерті внутрішньоутробного плоду. Невиношування вагітності на ранніх строках також частіше зустрічається на фоні вірусної інфекції.
 
Загальновідомим є той факт, що гострі та хронічні інфекційні захворювання становлять значний ризик для здоров’я матері та плоду. По перше, вірусна інфекція провокую зниження імунітету у вагітної жінки. По-друге, деякі віруси здатні проникати через фетоплацентарний бар’єр та вражати як оболонки плоду так і сам плід. При цьому ризик інфікування плоду залежить від форми інфекції у жінки, типу збудника та супутньої екстрагенітальної патології (захворювання інших систем та органів).
 
Також якщо у жінки до вагітності була діагностовано папіломавірусну інфекцію, яка супроводжувалась вираженими клінічними проявами (гострокінцеві кондиломи), то в період вагітності можливе значне загострення інфекції. До того ж, ослаблення імунної системи у період вагітності обумовлює ризик приєднанні інших інфекцій на фоні вже існуючих.
ВПЛ також може вражати клітини плодових оболонок, що часто провокує невиношування вагітності на ранніх строках. ВПЛ виявляється в абортивних матеріалах більш ніж в 60% випадків, що у 3 рази вище ніж у матеріалах після медичних абортів. Вчені також висувають думку про те, що ВПЛ при вертикальній передачі від матері плоду може провокувати розвиток різноманітних вад розвитку.
 
Доведено, що ВПЛ може передаватися дитині під час пологів, наслідок чого у дитини може розвиватися рецидивуючий папіломатоз гортані. Папиломатоз гортані може становити значну небезпеку життю дитини, провокуючи виникнення асфіксії.