Як проявляється

Досить часто ВПЛ-інфекція має безсимптомний перебіг. Найбільш характерними проявами цієї інфекції є гострокінцеві кондиломи, які виникають в середньому через 1-3 місяці після зараження вірусом. З моменту інфікування і до розвитку передракових захворювань або раку in situ зазвичай проходить від 5 до 30 років і дуже рідко - менше року. У 40% хворих відмічають субклінічний перебіг або прояви захворювання у вигляді дрібних плоских бородавок.

При латентному варіанті перебігу інфекції клінічні симптоми відсутні, а інфекція діагностується на підставі позитивних результатів полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Інфікованість папіломавірусом превалює в групі молодих жінок 15-25 років і зменшується з віком. Разом з тим встановлено, що у підлітків і молодих жінок відбуваються більш швидке самовільне очищення (елімінація) від ВПЛ і регрес наявної ВПЧ-асоційованої патології в порівнянні з жінками більш зрілого віку. Підраховано, що середній час елімінації ВПЛ у підлітків складає 8 місяців, а у 50% випадків у жінок 18-25 років - протягом 1,5-2,0 років. Цей процес багато в чому залежить від наявності супутніх запальних процесів та успішності їх лікування. Інфікування підтипами ВПЛ "високого онкологічного ризику", а також у людей літнього віку є факторами ризику персистування кондилом.

Маніфестація інфекції ВПЛ найчастіше супроводжується появою гострокінцевих кондилом (аногенітальних бородавок). Вони виникають, як правило, на шкірі аногенитальної області, особливо в місцях тертя і травмування при статевому акті. У осіб, що практикують орально-генітальні контакти, кондиломи можуть виникнути на губах, язику, піднебінні. Найчастіше висипання представлені утвореннями у вигляді вузликів, згрупованих по 5-15 елементів, які іноді зливаються в бляшки; рідше висипання бувають поодинокими. Злиття в великі бляшки відбувається при імуносупресії, соматичних захворюваннях, метаболічних порушеннях, інтоксикаціях. У деяких хворих з вираженими порушеннями клітинного імунітету (ВІЛ-інфекцією, на тлі імуносупресивної терапії), при вагітності розвиваються дуже великі генітальні бородавки - гігантські кондиломи Бушко-Левенштейна. Ця передракова інвазивна пухлина асоціюється з ВПЛ-6 і ВПЛ-11. Кондиломи можуть бути плоскими, конічної форми або нагадувати цвітну капусту. Колір утворень варіюється від білувато-тілесного до рожево-синюшного, рідше - червонувато-коричневого.

Клінічно виділяють чотири типи гострокінцевих кондилом:  
1) Типові. Зазвичай вражають вологі ділянки слизових оболонок і шкіри, такі як переддвір’я піхви, задній прохід, внутрішній листок крайньої плоті. Висипання нерідко нагадують цвітну капусту.
2) Гіперкератичні. Поверхня таких кондилом покрита зроговілими нашаруваннями. Найчастіше вони розташовуються на ділянках шкіри зі зроговілим епітелієм (зовнішньому листку крайньої плоті, тілі статевого члена, мошонки, великих статевих губах).

3) Папульозні. Їхня відмінність від гіперкератичних полягає у тому, що вони позбавлені рогових нашарувань і мають гладку поверхню.

4) Плоскі. Проявляються у вигляді плям, які майже не виражені над поверхнею шкіри, їх складно помітити неозброєним оком. У 25% жінок цей тип кондилом локалізується на шийці матки і в піхві. У переважній більшості випадків вони є проявом цервікальної інтраепітеліальної неоплазії, яка згодом може трансформуватися в рак шийки матки.
 
Поява гострих кондиломи зазвичай не супроводжується якимись іншими симптомами, досить часто вони випадково виявляються самим хворим або лікарем при огляді. Однак великі або травмовані, виразкові або піддані вторинній інфекції бородавки супроводжуються сверблячкою, болем, неприємним запахом і гнійними виділеннями. При локалізації кондилом в уретрі можуть спостерігатись симптоми хронічного уретриту, кондиломи можуть викликати роздвоєння струменя сечі або навіть обструкцію уретрального отвору.