Рак шийки матки

На сьогоднішній день рак шийки матки (РШМ) займає 2-ге місце в структурі онкогінекологічних захворювань на Україні, при чому захворюваність на РШМ продовжує дедалі зростати. Нажаль показники захворюваності та смертності від РШМ перевищують такі в більшості країн світу. В багатьох цивілізованих країнах світу захворюваність на РШМ вдалося значно знизити завдяки введенню обов’язкових профілактичних оглядів та лікуванню вірусних інфекцій, які передаються статевим шляхом. Серед всіх вірусних інфекцій статевої сфери значний відсоток припадає на латентне носійство вірусу папіломи людини (ВПЛ), ведуча роль якого у розвитку неопластичних змін епітелію шийки матки давно встановлена (у 99% пацієнток з РШМ виявляють ДНК ВПЛ). Раніше вважалося, що РШМ частіше виникає у жінок зрілого віку, однак статистика останніх років свідчить про зменшення віку пацієнток із даною патологією.

Вірус тривалий час перебуває в організмі всіх цих жінок та виступає стимулюючим фактором для злоякісного переродження епітеліальних клітин. При чому вірус вражає тільки поверхневий шар шкіри та слизових оболонок. Розвитку раку шийки передують неопластичні зміни епітелію шийки, які проявляються у вигляді дисплазії шийки матки. В залежності від інтенсивності проліферації епітеліальних клітин розрізняють легку, помірну та тяжку дисплазію шийки матки. Звичайно, при тяжкій дисплазії відмічається більш несприятливий прогноз щодо розвитку преінвазивної карциноми та ранніх стадій раку шийки матки, в деяких пацієнтів вони можуть розвиватись при легкій та помірній дисплазії. На сьогоднішній день ідентифіковано приблизно 100 серотипів вірусу папіломи людини, 30 з яких уражують статеві органи. Цю групу умовно поділяють на віруси з високим, середнім та низьким онкологічним ризиком. До вірусів високого онкологічного ризику відносять 16, 18, 31, 35, 45 типи, низького – 6, 11, 42, 43. 

Фактори ризику

  • папіломавірусна інфекція;
  • ранній початок статевого життя;
  • велика кількість статевих партнерів;
  • велика кількість пологів;
  • аборти;
  • медичні маніпуляції з травматизацією шийки матки;
  • супутня гінекологічна патологія та статеві інфекції;
  • паління;
  • тривалий прийом оральних контрацептивів;
  • низький соціальний статус.

Симптоми

Найчастіше на ранніх стадіях РШМ ніяк себе не проявляє. Пізніше характерним симптомом може бути вагінальна кровотеча, яка не пов’язана із менструацією і виникає найчастіше під час або після статевого акту. Інші симптоми: порушення сечовипускання, дефекації, набряки ніг та тазові болі. При прогресуванні процесу пухлина поширюється на тіло матки, сечовий міхур, пряму кишку. Метастазування найчастіше відбувається у пахові лімфовузли, печінку, легені.

Діагностика

Найпростішим та найпоширенішим методом діагностики неопластичних змін епітелію шийки матки є проведення цитологічного дослідження по Папаніколау (РАР-тест). Таке дослідження дозволяє з досить високою ефективністю виявити атипові клітини в зразку з каналу шийки матки, який відбирає лікар під час гінекологічного огляду. Однак, точність такого методу діагностики залежить від того чи правильно був взятий та пофарбований матеріал для дослідження. Стандартним дослідженням є також проведення кольпоскопії, яка дозволяє лікарю візуально оцінити стан шийки матки та стінок піхви. При отриманні позитивного результату РАР-тесту (виявлені атипові клітини) і коли РАР-тест негативний, але є підстави припустити РШМ, проводять гістологічне дослідження тканини шийки матки (біопсія). Цей метод дозволяє встановити характер змін епітелію шийки матки та встановити найбільш точний діагноз (точність методу до 99%). З діагностичною та лікувальною метою також проводять конізацію шийки матки. Для цього з шийки матки відбирають конусоподібний шматочок тканини, після чого проводиться його гістологічне дослідження. Показання для проведення конізації шийки матки визначає спеціаліст.

Лікування

Лікування раку шийки матки проводиться комплексно и включає в себе хірургічне втручання, променеву та хіміотерапію. Якщо у пацієнтки виявлені фонові інфекції статевих органів вірусного та бактеріального ґенезу, то в першу чергу проводиться лікування запальних процесів. Також при виборі лікувальної тактики лікар враховує вік пацієнтки, стадію захворювання, супутні патології, наявність гормональних порушень та деякі інші фактори. Об’єм хірургічного втручання залежить від стадії захворювання та віку пацієнтки. У молодих пацієнток на початкових стадіях найчастіше проводять органозберігаючі операції. Променева терапія може використовуватись як альтернативний ефективний метод лікування раку шийки матки на більш пізніх стадіях. Радіотерапія також може використовуватись як допоміжний метод після проведення хірургічного втручання. Хіміотерапія як ізольований метод рідко використовується для лікування раку шийки матки. Однак вона може використовуватись як паліативна терапія при неможливості застосування променевого методу.