Діагностика

Діагностика папіломавірусної (ВПЛ) інфекції включає в себе візуальну діагностику та лабораторні методи (цитологічне та гістологічне дослідження, дослідження антитіл до ВПЛ, ідентифікація ДНК ВПЛ шляхом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).
 
Клінічний огляд дозволяє з легкістю ідентифікувати гострокінцеві кондиломи зовнішніх статевих органів. Для виявлення субклінічних форм ВПЛ-інфекції необхідним є використання розширеної кольпоскопії.
Діагностика ВПЛ-інфекції шийки матки також включає в себе дослідження по Папаніколау (РАР-тест). При цьому використовується цитологічний аналіз мазку на предмет виявлення видозмінених папіломавірусом клітин. При проведенні цитологічного дослідження існує висока ймовірність псевдонегативного результату через неправильний забір матеріалу, похибки фарбування препарату та недостатню кваліфікацію цитолога. Цитологічне дослідження є найбільш розповсюдженим та простим методом діагностики ВПЛ,однак він характеризується низькою специфічністю тому необхідним є використання більш точних методів.
 
Гістологічне дослідження біоптату проводиться для уточнення форми діагнозу, а також оцінки ступеню ураження різних шарів епітелію. Для цього беруть шматочок тканини з поверхні шийки матки, зшкребок каналу шийки матки або проводять конізацію шийки матки, після чого проводять гістологічне дослідження. За допомогою імунохімічних методів можлива ідентифікація антигенів ВПЛ в тканині шийки матки, що робить гістологічний метод більш інформативним.
Дослідження антитіл до ВПЛ методом імуноферментного аналізу використовується рідко через велике різноманіття типів ВПЛ та високу ймовірність перехресних реакцій  під час дослідження.
 
Найбільш інформативним методом діагностики ВПЛ-інфекції є ПЛР, яка дозволяє точно ідентифікувати ДНК та визначити тип ВПЛ. Визначення типу ВПЛ має важливе значення для оцінки онкологічного ризику, який може існувати при інфікуванні даним типом вірусу, а також допомогає лікарю вибрати необхідну тактику ведення пацієнта.