Профілактика

Вченими виділено наступні фактори ризику інфікування вірусом папіломи людини:
- ранній початок статевого життя;
- велика кількість статевих партнерів;
- гомосексуальні стосунки;
- наявність супутніх інфекцій, які передаються статевим шляхом;
- зниження імунітету (порушення клітинного та гуморального імунітету).
 
Серед факторів ризику найбільш вагомим вважають ранній початок статевого життя у жінок, що пов’язано з більшою сприйнятливістю епітелію урогенітального тракту підлітків до інфікування вірусом папіломи людини. Тому дуже доцільним є проведення просвітницької роботи серед молоді щодо безпеки сексу.
 
У дорослих дотримання безпеки статевого життя не втрачає своєї актуальності. Єдиним ефективним методом профілактики папіломавірусної інфекції на сьогоднішній день залишається обмеження контакту з інфікованими людьми, а також використання бар’єрних методів контрацепції при статевих контактах. Важливою профілактичною мірою є також лікування статевих інфекцій будь-якого ґенезу, тому що вони сприяють розвитку імунодефіциту і тим самим збільшують ризик інфікування ВПЛ.
 
Існуючі на сьогоднішній день вакцини проти вірусу папіломи людини проявляють ефективність лише за умови проведення вакцинації до початку статевого життя ( у дівчаток 11-17років). До того ж, введення вакцини сприяє утворенню имунітету проти вірусу папіломи людини не на все життя. Тому доцільність проведення такої вакцинації вияляється досить сумнівною.